Vai tu vari izdzīvot bez automašīnas? – samazinātas izmaksas, ieguvumi un alternatīvas

Vai esi kādreiz bijis iestrēdzis ceļu satiksmes sastrēgumos, braucot iesprostotam aiz lielām kravas automašīnām? Skats, kā pa veloceliņu garām aizbrauc velosipēdists, var likt aizdomāties, vai mēs nebūtu laimīgāki, ja dzīvotu bez automašīnas. Bet kolīdz prātā nāk doma par mašīnas aizvietošanu ar alternatīvām, nonākam pie atklāsmes par praktiskumu, kas var izzust. Visa mūsdienu pasaule ir uzcelta ap auto ceļiem – daudzas vietas tiek apbūvētas un paredzētas cilvēkiem ar mašīnām.

Vai dzīvot bez mašīnas mūsdienās ir iespējams? Atbilde uz šo jautājumu ietver sevī konkrēto situāciju: kur tu dzīvo, kur strādā, kādi ir ārpus mājas hobiji. Taču jāatzīst, ka dzīve bez automašīnas ir veselīgāka, taupīgāka un mazāk saspringta.

Izmaksas

Uzturēt automašīnu ir dārgs prieks. Tev ik reizi jāmaksā, kad lej degvielu, par tās uzturēšanu tehniski labā stāvoklī, stāvvietas nodevas, ceļa nodevas, apdrošināšanas pagarināšana un daudzi citi tēriņi. Protams, ir veidi, kā samazināt lielos tēriņus, kas katru gadu mērāmi ap vairākiem tūkstošiem. Tu vari iegādāties mazāku automašīnu, vai ne no salona – tā samazinot bankas aizdevuma izmaksas.

Lai apsvērtu iespējas dzīvot bez automašīnas, ir jāapdomā dažādi dzīves scenāriji. Ja tev tagad ir automašīna, tad vari salīdzināt, kādi ieguvumi ir šobrīd ar to, un kādi tie varētu būt bez automašīnas. Pirmais solis, plānojot, vai bus izdevīgi dzīvot bez automašīnas, ir veikt uzskaiti vietām, uz kurām tu dodies regulāri katru mēnesi vai pat katru dienu. Šādas vietas sarakstā varētu būt:

  • Tava darba vieta
  • Draugu un ģimenes māja
  • Lielveikali
  • Aptiekas
  • Grāmatnīcas, bibliotēkas
  • Apģērbu veikali
  • Pasts
  • Kinoteātris, teātris, koncerta vietas

Sarakstam ir jābūt pēc iespējas pilnīgākam, lai neviena vieta netiktu izlaista. Attiecīgi pēc šī saraksta būs jāapdomā scenārijs, kā varētu apmeklēt šās pašas vietas, ja tev nebūtu automašīna. Vai tas būs izdevīgāk, izmantojot dažādas alternatīvas iespējas.

Kā alternatīvas iespējas vari izmantot:

Velosipēds – tā ir laba un veselīga alternatīva, kas nostiprina arī muskuļus un sirdsdarbību. Lai gan arī velosipēdam ir nepieciešama regulāra apkope, tomēr tas ir krietni izdevīgāks pārvietošanās veids kā mašīna. Dažreiz, to varētu likt kā alternatīvu, lai ātrāk pārvietotos, jo ceļa sastrēgumi neietekmē maršrutu. Velosipēda izmantošana ir limitēta sliktos laika apstākļos, jo var iekļūt nelaimes gadījumos.

Sabiedriskais transports – rūpīgi jāizpēta sabiedrisko transportu maršruti kas ir tuvākie pie tavas mājas, un cik tuvu tie var pievest pie objekta. Ja nepieciešams līdz vēlamajai vietai nokļūt ar vairākām pārsēšanām, tad šī alternatīva nebūs ekonomiskākā. Turklāt, tie nepieved tieši pie nepieciešama objekta, visbiežāk liekot vēl papildus ceļu mērot ar kājām. Taču sabiedriskais transports novērš stresu, jo tev nav jāuztraucas par satiksmi, kas notiek uz ceļa un brauciena laika vari veikt papildus lietas.

Taksometrs – tas tevi pievedīs pie pašām objekta durvīm, ja nepieciešams. Protams, taksometra izmantošanas izmaksas ir dārgākas kā sabiedriskais transports. Bet, tu vari izmantot taksi, ja uz noteikto vietu jātiek kopā ar vēl kādu cilvēku. Braucot kompānijā ar kādu, ceļa izmaksas tikai samazinās, jo noteikto summu varat dalīt uz visiem cilvēkiem. Tomēr, ja patstāvīgi esi nolēmis mērot savu ceļu ar taksi, tad laika gaitā tas var neizrādīties izdevīgāk kā bijis paturēt savu automašīnu.